Hazard towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze. Jednak ile kultur tyle różnych opinii na temat jego wpływu na kulturę i społeczeństwo. W ten sposób podróżując po świecie, można natrafić na całkowicie przeciwstawne prawa i ograniczenia dotyczące gier losowych. Obecnie żyjemy w dobie Internetu, gdzie królują potężne serwisy, oferujące tysiące gier losowych. Przykładem jest National Casino, który działa w sposób międzynarodowy. Dlatego to właśnie gracz powinien upewnić się, czy w danej jurysdykcji wolno mu się bawić, czy może będzie mógł to zrobić dopiero po przekroczeniu granicy.
Prawo jest bardzo zróżnicowane i warto mieć to w świadomości. Dzięki temu można uchronić się przed niepotrzebnymi potencjalnymi problemami.
Wielka Brytania
Wyspy brytyjskie są jednym z najbardziej dojrzałych i otwartych rynków związanych z grami losowymi. Brytyjczycy od wieków obstawiali zakłady sportowe i bawili się przy różnego rodzaju zabawach hazardowych. W ten sposób przeszli przez wszystkie etapy dojrzewania z tą formą rozrywki i dzisiaj mają jedno z najbardziej dopracowanych praw hazardowych.
Wielka Brytania zezwala na udział w grach losowych, zarówno w formie stacjonarnej, jak i internetowej, pod warunkiem że dany podmiot nabędzie licencję wydaną przez UK Gambling Commission. Na wyspach nie ma podatku związanego z grami, a wiek uprawniający do hazardu to 18 lat.
Chiny
To bardzo ciekawy przypadek, ponieważ to właśnie z Chin wywodzi się wiele popularnych gier losowych – a zwłaszcza te, opierające się na kartach do gier. W Państwie Środka zakazuje się wszelkiego rodzaju klasycznych gier hazardowych. Jedynym wyjątkiem są loterie państwowe oraz niektóre gry sportowe.
Warto tutaj wspomnieć, że wyznaczono specjalny region administracyjny Makau, który jest prawdziwą azjatycką stolicą hazardu. W Makau można bawić się bez ograniczeń przy dowolnych grach losowych, a jedynym warunkiem uprawniającym do rozgrywki jest ukończenie 21 lat. Dlatego to niewielkie miasto w bardzo krótkim czasie wypełniło się luksusowymi kasynami, które goszczą całą śmietankę towarzyską Chin oraz innych azjatyckich krajów.
Francja
Sytuacja we Francji wygląda podobnie do Wielkiej Brytanii. Prawo jest bardzo liberalne. Zezwala na udział w dowolnych grach losowych oraz zakładach sportowych, o ile podmiot uzyska licencję Autorite Nationale des Jeux – lokalnego licencjodawcy. We Francji obowiązuje 12% podatek od gier losowych oraz 2% od zakładów sportowych. Minimalny wiek uprawniający do gry to 18 lat.
Arabia Saudyjska
To jeden z najbogatszych regionów świata, który stanowi częsty kierunek dla podróży biznesowych i turystycznych. Warto poznać tutejsze prawo hazardowe, ponieważ jest bardzo restrykcyjne. Wszelkie formy hazardowe, czyli gry losowe w formie naziemnej, internetowej oraz zakłady sportowe są sprzeczne z prawem islamskim. Dlatego każdy postawiony zakład jest nielegalny, a za złamanie prawa grożą surowe konsekwencje. Można zostać skazanym na grzywnę, więzienie, a nawet chłostę.
Malta
To maleńkie wyspiarskie państwo znajdujące się na południe od Sycylii jest prawdziwą mekką hazardu. Kraj stosuje bardzo korzystne prawo i regulacje hazardowe, które przyciągają operatorów gier losowych z całego świata. Na Malcie odbywają się także liczne wydarzenia hazardowe, konwenty, a także renomowane turnieje pokerowe. Tutejszy Malta Gaming Authority (licencjodawca) ma aktywne umowy z różnymi zewnętrznymi licencjodawcami, dzięki czemu organ ma charakter międzynarodowy i jest respektowany na całym świecie. Właśnie dlatego MGA jest częstym licencjodawcą w przypadku kasyn internetowych.